НОВА ФРЕНСКА ШКОЛА НА СЕЛЕСТЕН ФРЕНЕ
Това е училище, в което знанията не се предоставят готови.
Селестен Френе (15 октомври 1896 г. - 8 октомври 1966 г.) е виден френски педагог и мислител, селски учител от град Ване, Франция. Преподавателската му дейност започва през 1920 г. Сблъсквайки се с консервативната практика на френското училище и неговите схоластични методи - отделянето на образованието и възпитанието от реалния живот, той се увлича от идеите за „ново възпитание“.

Създаденото в град Пиуи (Франция) през 1935 г. начално училище от Селестен Френе придобива европейска слава. С. Френе е основател и ръководител на “Международната федерация на поддръжниците на новото училище”. Той е основател на няколко педагогически списания, пише педагогически трудове, най-известното от които е “Новото френско училище”.
С. Френе вижда целта на училището не в адаптирането на детето към социокултурната среда, от която е произлязло, а напротив, мечтае да възпита детето като носител на нови идеи и култура, да бъде способно да трансформира средата.
Днес има сдружения и центрове на името на Френе, експериментални площадки, преподавателски екипи в Москва, Санкт Петербург, Набережни Челни, Таганрог, Кисловодск, Кемерово, Самара, Няган. Не може обаче да се каже, че тази педагогика е станала широко разпространена и добре позната. Тя е значително по-малко известна от идеите на Монтесори или Щайнер. Причините за това са много, но основната е: педагогиката на Френе изначално не може да бъде технологизирана.
Училището на Френе е училище, което е общодостъпно за децата, но елитно за учителите. Не всеки може да работи продуктивно в съответствие с тези идеи, въпреки че определени техники и форми на обучение са напълно достъпни за всеки. В това отношение педагогиката на Френе никога не може да стане модерна педагогика.
Какво е направил Френе?
Той е донесъл малка печатница в училище: две дървени дъски, букви, рамки за тях, валяк с боя ... и училището се е променило. Оказва се, че децата обичат да пишат. Точно както обичат да говорят, играят, рисуват, само ако не става въпрос за упражнения за преписване, а за истинско писане.

Можете да прочетете цялата статия тук.
|